Olen tänulik, kui märkasid viga või oskad täiendada:

Vihje parandamiseks/täiendamiseks

Sinu nimi/kontaktandmed

Valga Püha Nikolai kogudus 1845-1923

1845 - 1923

Valgas õigeusku astunud eestlastele ja osalt lätlastele asutati kogudus 1845 ja 1847 valmis neile Nikolai puukirik. Punastest ja kollastest tellistest viiekupliline ja kellatorniga kirik (arhitekt V. Lunski) ehitati 1896 moodustatud läti-vene kogudusele, samal ajal kui eesti kogudus jätkas Nikolai kirikus. 1913 liitus Tartu preestermärter Issidori kogudusega Nikolai kiriku mahapõlemise järel ka eestikeelne kogudus-ametlikult 1923, kui kirik sai peakiriku staatuse.

1990 algul kogudus lõhenes ja Moskva patriarhaadile truuks jäänud venekeelne koguduseosa lahkus ning ehitas oma pühakojaks ümber endise raudteelaste klubi.

Koguduses teeninud vaimulikud:
Kudrjavtsev Vassili 13.03-10.05.1849 - oli koguduse esimene preester
Šestakovski Jossif 23.12.1849-13.05.1851
Troitski Aleksander 12.03.1851-27.10.1859
Mutovozov Aleksander 31.12.1859-15.01.1866
Vozdviženski Aleksander 15.01.1866-1869
Lebedev Sergei 05.12.1869-08.03.1870
Grozdov Nikolai 1870-31.01.1875
Mednis Peeter (Peteris) 24.03.1875-01.06.1881
Karzov Aleksander 07.1881-27.05.1897
Tamm Aleksander 01.09.1897-01.09.1917
Luha Andrei 30.01.1918-24.03.1919
Melts Joann 04.08.1919-1923

Mainimisi aastatel: 1845: 1  1849: 1  1851: 1  1859: 1  1866: 1  1869: 1  1870: 2  1875: 1  1881: 2  1883: 1  1894: 1  1897: 1  1898: 2  1899: 2  1907: 2  1913: 1  1917: 1  1918: 1  1919: 3  1923: 2 
15.10.2019/admin

Nikolai Grozdov -1875 Pavel Karklin (Karklinš) 1858-? Aleksander Karzov 1849-1899 Vassili Kudrjavtsev 1825-1869 Sergei Lebedev 1830-1883 Andrei Luha 1868-1919 Peeter/Peteris Mednis 1849-1916 Juhan (Joann) Melts 1879-1951 Aleksander Mutovozov -1880 Jossif Šestakovski 1822-1896 Aleksander Tamm 1858-1939 Aleksander Troitski 1824-1880 Aleksander Vozdviženski -1869

Isidori kirik 1898-Nikolai koguduse puukirik 1846-1913

19190710_art_5942 (Allikas: Rajalane , nr. 52, lk 4 10.07.1919) 19190918_art_5994 (Allikas: Rajalane , nr. 82, lk 4 18.09.1919) 19230120_art_7114 (Allikas: Lõuna-Eesti , nr. 5, lk 3-4 20.01.1923)

 Mainitud kroonikas:
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Jossif Šestakovski.
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Aleksander Troitski.
  Valga Püha Nikolai koguduse ülempreestriks sai Aleksander Mutovozov.
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Aleksander Vozdviženski
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Sergei Lebedev.
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Nikolai Grozdov.
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Nikolai Grozdov.
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Peeter/Peteris Mednis.
  1881. aastal, aasta hiljem, kui moodustati Jaani kiriku juurde eesti …
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Aleksander Karzov.
  Liivimaa kuberner on Valga Nikolai kiriku preestrile, Karsowile antud luba …
  Valka kavandatakse uut õigeusu kirikut. Plats Friedrichhofi puiestiku juures põllul …
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Aleksander Tamm.
  Walkiscer Anzeiger täiendab Postimehe kirjasaatja uudist, kus mainitakse, et Jaani …
  Kreeka-õigeusu piiskop Agafangel õnnistab Valga uut õigeusu kirikut, mis saab …
  Valga linnas tegutsesid 1898/99 järgmised kogudused: Evangeelse-luterikiriku Jaani kirik: Vöörmünder …
  Nikolai kirikusse on öösel vastu laupäeva sisse murtud ja kõik …
  Valga Nikolai Eesti õigeusu koguduse 1906. aasta aruandest: Sündis 55 …
  Valga linnavolikogu koosolekul oli 40 volikogu liikmest kohal 27: - …
  Tulekahjus hävines 1846. a ehitatud Nikolai koguduse puukirik. Umbes kell …
  Pärast 26. augustil toimunud Saksa zeppeliinide rünnakut algas põgenemine linnast. …
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Andrei Luha.
  Valga Nikolai kiriku kogudus valib endale preestrit.
  Valga Püha Nikolai koguduse preestriks sai Joann Melts.
  Valga Eesti Nikolai koguduse täiskogu koosolek toimub Isidori kirikus.
  Valga Eesti Apostliku Õigeusu Nikolai koguduse 1922. aasta aruande järgi …